TÜVTÜRK’ten yeni karar! Araçlara Muayene Zorunluluğu Kalkıyor mu?

Araç sahibi milyonlarca insanı ilgilendiren yeni dönem resmen başladı. Araç sahiplerinin muayene yaptırması zorunlu olmayacak.

25 MİLYON ARAÇ SAHİBİNİ İLGİLENDİRİYOR

Türkiye genelinde belirli dönemlerde muayene yaptırma zorunluluğu olan toplam 25 milyon araç var. TÜVTÜRK’ün aldığı kararla yeni dönemde muayene yaptırma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

3 YIL MUAYENE ZORUNLULUĞU KALKIYOR

Yeni dönemde, muayene yaptırmanın zorunlu olmadığı öne çıkıyor. Ancak, muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkmasının yasak olduğu hatırlatıldı. Yeni bir otomobil satın alan sürücüler için ise ilk 3 yıl boyunca muayene zorunluluğu bulunmamaktadır.

2021 ÖNCESİ ARAÇLAR DAHİL Mİ?

Özellikle 2021 ve daha önceki yıllara ait araç sahiplerinin muayene sürelerinin geldiğinde TÜVTÜRK istasyonlarına başvurmaları gerektiği vurgulandı. Ancak bu durumun yol açabileceği yoğunluğu önlemek amacıyla TÜVTÜRK, çeşitli yeni adımlar atmaktadır.

Gezici istasyonlarda binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri gerçekleştirilmekte olup, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip araçların muayenesi ise yalnızca sabit istasyonlarda yapılabilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümü ise sadece sabit ve yetkilendirilmiş seyyar istasyonlarda gerçekleştirilmektedir. Traktör muayeneleri ise tüm seyyar ve sabit istasyonlarda yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x